ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

середа, 9 серпня 2017 р.

Програма «Доступні ліки»: лікарям можна використовувати бланки для рецептів старого зразка

Резюме. Внесено зміни до відповідного наказу МОЗ України

Програма «Доступні ліки», яка зараз триває у нашій державі, потребує від практикуючих лікарів особливого ставлення до виписування рецептів на лікарські засоби, які беруть у ній участь.

Як раніше повідомлялось, правила виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення (далі — Правила) затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України від 19 липня 2005 р. № 360. Для можливості отримання пацієнтом лікарського засобу за програмою «Доступні ліки» лікар має правильно виписати рецепт на бланку форми № 1, зазначивши у ньому відповідну міжнародну непатентовану назву (МНН) з Переліку. На кожну призначену лікарем МНН має бути виписано окремий рецепт.

Наказом МОЗ України від 16.02.2017 р. № 153 внесено зміни до Правил.

Згідно зі змінами у рецептах латинською мовою зазначають:
 • назву лікарського засобу, а саме: МНН, торгову наз­ву у випадках, визначених Правилами;
 • назву формоутворювальних та коригувальних речовин;
 • склад лікарського засобу, лікарську форму;
 • звернення лікаря до фармацевтичного працівника про виготовлення та видачу ліків.

Використання латинських скорочень дозволяється тільки відповідно до прийнятих у медичній і фармацевтичній практиці (додаток 3 до Правил).

Забороняється скорочення близьких за найменуванням інгредієнтів, що може призвести до плутанини стосовно того, який лікарський засіб виписано.

Торгова назва зазначається, якщо:

 • препарат не має МНН;
 • належить до лікарських засобів біологічного походження, подібних біологічних препаратів (біосимілярів);
 • підлягає предметно-кількісному обліку;
 • відпускається на пільгових умовах чи безоплатно, крім препаратів за переліком МНН лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів».

Тобто рецепти на всі препарати за програмою «Доступні ліки» мають виписуватися латиною і тільки за МНН.

У формі рецептурного бланка № 1 (ф-1) для виписування лікарських засобів і медичних виробів, що відпускаються за повну вартість, безоплатно, з оплатою 50% і таких, що підлягають предметно-кількісному обліку, замість «оплата 50%» зазначатиметься «з доплатою» без конкретизації відсотка доплати.

5 квітня 2017 р. на сайті МОЗ України з’явилося роз’яснення щодо можливості використання рецептурних бланків старого та нового зразка у програмі «Доступні ліки». У ньому зокрема йдеться, що з метою врегулювання питань, що виникають у лікарів під час виписування хворим рецептів на бланках № 1 (ф-1) та для використання залишків надрукованих бланків рецептів старого зразка, пропонується діяти таким чином:


 • Лікарем при виписуванні рецепту тимчасово (до 1 липня 2017 р.) одночасно з надходженнями бланків рецептів нового зразка дозволяється користуватися бланками рецептів старого зразка, виписувати лікарський засіб за вимогами наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» (зі змінами), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 липня 2005 р. за № 782/11062.


 • Рецепт, виписаний на бланку старого зразка, повинен мати:

1. Кутовий штамп закладу охорони здоров’я.
2. Бути завіреним підписом і особистою печаткою лікаря.
3. Для лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, виписується в одному екземплярі із зазначенням МНН лікарського засобу, дозування та форми випуску, кількості одиниць для лікування, додатково має бути завіреним круглою печаткою закладу охорони здоров’я та штампом червоного кольору «Вартість підлягає відшкодуванню».

 • Провізором (фармацевтом) аптечного закладу при здійсненні відпуску лікарського засобу, вартість якого підлягає відшкодуванню, на рецепті, виписаному на бланку старого зразка, ставиться штамп червоного кольору «відпущено безкоштовно» або «відпущено з доплатою», рецепт залишається в аптечному закладі для звітування про відпущені лікарські засоби, вартість яких підлягає повному або частковому відшкодуванню.

Проте, відповідно до наказу МОЗ України від 23.06.2017 р. № 697 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 16.07.2015 р. № 360», рецептурні бланки форми № 1 (ф-1) старого зразка можна використовувати до їх повного використання.

Устінов О.В.

Прес-служба «Українського медичного часопису»

http://www.umj.com.ua/article/112679/programa-dostupni-liki-likaryam-mozhna-vikoristovuvati-blanki-dlya-retseptiv-starogo-zrazka

Немає коментарів: