ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

понеділок, 13 червня 2016 р.

Ліки стануть доступнішими

Новий закон має спричинити подешевшання медикаментів на 15 -- 30 відсотків. Цей закон передбачає, що лікарські засоби, які вже зареєстровані компетентним органом США, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади або Європейського Союзу, не проходитимуть додаткову перереєстрацію в Україні, пише газета "Експрес". 

Яка ж користь із такого рішення пересічним українцям? Питаємо голову Благодійного фонду “Пацієнти України” Дмитра Шерембея.

-- Як відбувалася перереєстрація ліків раніше і чому її скасування Верховною Радою таке важливе?

-- Почнімо, з того, що йдеться лише про імпортні препарати, які виготовлені у ЄС, США та інших названих у законі цивілізованих країнах й зареєстровані там. Раніше вони підлягали додатковій перереєстрації в Україні. Крім того, цю перереєстрацію потрібно було ще й поновлювати кожні декілька років. Перереєстрацію проводили структури МОЗу -- Державний фармакологічний центр та Державна інспекція контролю якості лікарських засобів МОЗ України. І оскільки в процесі з фармкомпаній намагалися здерти хабарі, тривав він доволі довго -- часто півроку -- рік.

Це, по-перше, сповільнювало появу на нашому ринку імпортних препаратів, а, по-друге, необхідність оновлення реєстрації призводила до зникнення ліків з аптек на час її проведення. Мабуть, чимало громадян, намагаючись купити добре знайомі препарати, чули відмовку: “Цих ліків тимчасово немає. Вони на перереєстрації”. І добре, якщо людям вдавалося знайти аналог, нехай навіть дорожчий чи зі слабшою дією. Але ж була й низка препаратів, які вкрай складно замінити. Коли ж ліки на ринок поверталися, то вони традиційно дорожчали. Це й не дивно, адже продавці закладали в їх вартість корупційні витрати.

-- А під яким приводом чиновники вимагали гроші?

-- Доскіпувалися до того, що препарат нібито не відповідає якимось нашим нормам. Один раз наша організація намагалася отримати дозвіл на реєстрацію препарату, який би допоміг онкохворим дітям. Але чиновники півроку тягнули з реєстрацією: то те не так, то щось інше. А потім вирішили доскіпатися до того, що фірма документи на реєстрацію надрукувала не тим розміром шрифта. Ситуацію вдалося владнати лише завдяки публічному тиску. Але в переважній більшості випадків компанії платили хабара, бо розуміли, що з нашою бюрократичною машиною їм не впоратися.

-- Які були розміри цих хабарів?

-- У різних випадках сума була різною. Усе залежало від ціни препарату та очікуваного попиту на нього. Середня вартість хабара становила 200 тисяч доларів, але в деяких випадках могла бути в кілька разів вищою. А імпортних препаратів у нас на ринку приблизно 16 тисяч найменувань. Тобто суми, які могли заробляти чиновники, просто фантастичні!

-- На скільки ж тепер мають подешевшати імпортні ліки через те, що вже не буде необхідним включати у вартість корупційну складову?

-- Ми очікуємо подешевшання на рівні 15 -- 30% протягом цього року. Адже дерегуляція призведе до того, що на наш ринок вийдуть чимало нових фірм із препаратами, які в Україні раніше неможливо було купити.

-- Чи немає небезпеки, що після дерегуляції на ринок потраплятимуть неякісні препарати?

-- Ні, немає. Система реєстрації ліків на Заході дуже жорстка. І якщо препарат отримав добро в цих державах, то його спокійно без додаткових перевірок можна впускати й на наш ринок. Що стосується інших країн, то їхні лікарські препарати мають, як і раніше, проходити додаткову реєстрацію у нашій державі.

Ірина Коваленко
http://expres.ua/health/2016/06/13/189717-liky-stanut-dostupnishymy

Немає коментарів: