ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

четвер, 14 квітня 2016 р.

Загроза життю: пацієнти з хворими нирками можуть залишитися без лікування


Смертельна загроза нависла над жителями Миколаївської області, які страждають від ниркової недостатності. Бажання чиновників "заробити бонуси" може коштувати життя десяткам миколаївців.

Перший удар
Вже другий місяць пацієнти Миколаївської області, які змушені кілька разів на тиждень вдаватися до гемодіалізу, знаходяться в підвішеному стані.

Кілька тижнів тому Миколаївська обласна лікарня повинна була провести тендер на закупівлю витратних матеріалів для гемодіалізу. Все б нічого, але поборотися за шматок пирога вирішила державна компанія "Ліки України", яка подала скарги на лікарню в Антимонопольний комітет. Тим самим тендер був припинений.

Державна на 100% компанія, по всій видимості, вирішила не турбуватися про життя громадян країни. Мабуть, у керівництва компанії на кону стояли інші аргументи, з-за чого вона заблокувала проведення торгів.

Тільки 17 березня АМКУ частково задовольнив скаргу ДАК "Ліки України", зобов'язавши лікарню чітко визначити кількість необхідних для закупівлі товарів.

Разом з тим відомство відхилило інші вимоги скаржника, у тому числі в частині поділу предмета закупівлі на окремі лоти. Саме останнє було ключовим для "Ліків України" - вони планували виграти хоча б кілька лотів на поставку комплектуючих лікарні. Однак це не узгоджується з політикою охорони здоров'я.

Міністерство охорони здоров'я своїм листом від 16 березня поточного року дало роз'яснення, що недоцільно розділяти матеріали для діалізу на лоти. На думку чиновників, це несе ризики цілісності закупівлі та може виявитися економічно необґрунтовано.

Мало того, по всій видимості, "Ліки України" не мали права подавати скаргу в АМКУ. Як розповіла РБК-Україна завідуюча центром нефрології і діалізу Миколаївської обласної лікарні, обласний нефролог, лікар-нефролог вищої категорії, кандидат медичних наук, заслужений лікар України Тетяна Костыненко, на час подачі скарги ця компанія мала податковий борг.

Крім того, продовжує вона, за даними реєстру Державної фіскальної служби, органів цієї служби було право податкової застави на майно боржника.

За словами Тетяна Костыненко, в ході розгляду скарги в АМКУ з'ясувалося, що ДАК "Ліки України" була неплатоспроможною і не могла забезпечити в повному обсязі предмет закупівлі.

"В цілому по Україні склалася катастрофічна ситуація – відкриті торги по багатьом областям були заблоковані компаніями "Ліки України" (10 скарг) і "Медикалгруп-Україна"(5 скарг)", - розповідає завідувач центру нефрології і діалізу Миколаївської обласної лікарні.

Але як би те ні було, повторне проведення тендеру було заплановане на 5 квітня.

Другий удар
Однак не тут-то було. Проведення повторного тендеру опинилося під великим питанням. У процес закупівлі спробували втрутитися влади області.

Як розповіла Тетяна Костыненко, 4 квітня, за день до проведення відкритих торгів, заступник голови Миколаївської облдержадміністрації Оксана Янішевська зобов'язала лікарню скасувати проведення тендеру.

"Оксана Янішевська викликала до себе на зустріч і в присутності начальника управління охорони здоров'я сказала, що завтра торгів не буде. Вона наполягала, щоб ми скасували торги, тому що їй не подобається, як ми визначили предмет закупівлі, незважаючи на висновок АМКУ та Моз. Для цього, за її усною вимогою, треба "роздрібнити" все на окремі лоти і переписати медико-технічні вимоги по-іншому, вказуючи інші характеристики, які були б абсолютно неприйнятними для подальшого використання на встановленому в нашому центрі гемодиализном обладнанні (5008, Фрезеніус, Німеччина)", - розповідає Тетяна Костыненко."Гемодіаліз – це процедура, для проведення якої необхідні безліч витратних матеріалів. Приміром, голки, діалізатори, мембрана та інші інструменти. Я пропонувала нашої лікарні не виставляти все це одним лотом, а розбити на позиції для того, щоб інші компанії мали змогу брати участь у тендері. Головний лікар категорично відмовився від цього. Я не розумію, навіщо проводити тендер, коли ми розуміємо, що ніхто інший не зможе взяти в ньому участь", - каже заступник голови Миколаївської облдержадміністрації з політико-правових, соціальних, гуманітарних питань і туризму Оксана Янішевська.

Обласний нефролог не приховує своїх емоцій: "Законодавчий порядок проведення процедури відкритих торгів її не цікавив, тому Оксана Янішевська з перевищенням службових повноважень, сказала, що облдержадміністрація має право на зупинку торгів, а через 7 днів проведуть нові торги?! Аргументи, що це протизаконно і не входить до повноважень облдержадміністрації, що залишилися витратних матеріалів для діалізу не вистачить на це час і це може спричинити смерть хворих, її не цікавило - "почекають""

Проте в лікарні не поступилися тиску з боку чиновників – торги все-таки відбулися, як і планувалося, 5 квітня. По всій видимості, це ще більше розпалило влади. За словами Тетяни Костыненко, у момент проведення торгів, в присутності всіх членів тендерного комітету лікарні, за усним розпорядженням з облдержадміністрації в телефонному режимі змушували головного лікаря негайно дати лімітну довідку на відмову від цільових грошей, затверджених у кошторисі лікарні на проведення цих торгів з держбюджету. Головний лікар - Віктор Видяпин - відмовився виконувати ці розпорядження, вимагаючи підстави – або письмове розпорядження або наказ управління охорони здоров'я облдержадміністрації.

Але і на цьому тиск не припинилося. Як розповіли в лікарні, в цей же день, неодноразово, у них вимагали в телефонному режимі відмовитися від виділених цільових грошей. Адже просто так це зробити не можна. Головний лікар Віктор Видяпин без законних підстав не має права відмовитися від цільових бюджетних грошей, так як він несе персональну відповідальність за дотримання визначеного законом порядку проведення процедури відкритих торгів.

Тетяна Костыненко каже, що аргумент, що "так вимагає облдержадміністрація" в особі Янішевською - "знайдіть причину для відмови від цільових грошей" не переконав. Адже головлікар може виконати тільки письмовий наказ управління охорони здоров'я облдержадміністрації або, що і пояснив чиновникам. Видати наказ на зняття виділених лікарні цільових грошей не наважилися, оскільки ніяких наказів не було.

Але, по всій видимості, чиновники виявилися налаштовані рішуче. В Миколаївській обласній лікарні розповіли, що на наступний день головлікаря вже подзвонили з приймальні облдержадміністрації і настійно рекомендували "виконати вимоги Янішевською і відмовитися від виділених цільових грошей, інакше будуть неприємності". Там рекомендували укласти договір на 1/4 заявленої на торги суми, а решта 3/4 - 19 млн гривень повернути назад в управління охорони здоров'я облдержадміністрації.

Звідки інтерес?
В Миколаївській обласній лікарні вважають, щонайменше, дивним несподівано виник інтерес Оксани Янішевською до гемодіалізу, і подальші її дії, які перешкоджали проведенню відкритих торгів на витратні матеріали безпосередньо перед днем розкриття пропозицій учасників торгів в обласній лікарні.

Чиї інтереси лобіює чиновник? Навряд чи це "чуйна" турбота про діалізних пацієнтів. Можна припустити за попереднім діям. Факти говорять самі за себе.

Як розповіла Тетяна Костыненко, 27 січня 2016 року Оксана Янішевська підписала кулуарний меморандум з ТОВ "Лизофарм Медікал" по відкриттю діалізного відділення в районній лікарні міста Баштанки та оснащення обладнанням фірми Bellco.

За словами обласного нефролога, все вирішувалося особисто, без відкритого і чесного конкурсу, обгрунтованої економічної вигоди, без залучення фахівців, обліку якості обладнання та витратних матеріалів, ігноруючи інтереси самих діалізних пацієнтів, яких безпосередньо стосується ця допомога, виправдовуючи свої "благі наміри" нібито метою забезпечити добросовісну конкуренцію на ринку

Виникає запитання: "На яких підставах?". Так, відповідно до закону "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", органи державного нагляду (контролю) не можуть його здійснювати в сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає при цьому повноваження

Крім того, з положень закону "Про Антимонопольний комітет України" слід, що здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції та сприяння розвитку добросовісної конкуренції є завданням Антимонопольного комітету України, а не посадової особи облдержадміністрації.

За словами Тетяни Костыненко, у згаданому меморандумі прописано, що ремонт у відділенні зобов'язується провести компанія "Лизофарм", а насправді вже який місяць весь ремонт ліг на плечі райлікарні. "до Речі, нам вже дали "завдання" допомогти в підготовці тендерної документації на торги "за поданим приписом" на постачання витратних матеріалів для низкопоточного діалізу на планованому обладнанні фірми Bellco. Обіцянки про самою низькою ринковою ціною і высокопоточном діалізі не виправдалися", - каже обласний нефролог.

В Миколаївській обласній лікарні відзначають, що в Україні, за реєстраційними даними Моз, ТОВ "Лизофарм Медікал" торгує витратними диализными матеріалами низкопоточного якості так як не має реєстрації высокопоточных діалізаторів для гемодиафильтрации і не ввозить в нашу країну обладнання для проведення гемодиафильтрации.

Тетяна Костыненко зазначає, що хворі, яким належить перейти з якісного, біосумісного высокопоточного діалізу - гемодиафильтрации - на значно гірший по якості - низкопоточный, з диализаторами небезпечною стерилізації, вже б'ють тривогу і намагаються залишитися на діалізі в обласній лікарні, долаючи відстань 60-80 км три рази в тиждень.

Таким чином, по всій видимості, хворі розуміють, що зміна обладнання і якості діалізу не призведе до значного погіршення їх здоров'я і скорочення тривалості життя,

В Миколаївській обласній лікарні кажуть, що вчитися медперсонал направили в Херсон, де проводять тільки низкопоточный діаліз. При цьому в лікарні додає, що, за даними національного реєстру, смертність діалізних пацієнтів на низкопоточном діалізі в Херсоні вище, ніж в середньому по Україні.

Тетяна Костыненко передбачає, що зараз в Україні лобіюють інтереси певних юридичних осіб, і відповідно виганяють з ринку світових лідерів гемодіалізу, які виробляють саме якісне обладнання та витратні матеріали та економічно вигідна за найнижчими цінами. "Замінюють їх компаніями, які хочуть заробити гроші і торгують товарами із третіх країн  на шкоду здоров'ю  діалізних пацієнтів, відкочуючись за якістю діалізу на 10 років тому. Коментарі зайві, коли комерційний інтерес вище людського життя. Не доречно тут вираз "лікарського боргу" для чиновника", - зазначає вона.

До прикладу, нещодавно вибухнув скандал в Запорізькій області. За словами заступник голови громадської організації "Надія на життя" Сергія Макаренка, якого цитує інформагентство "Вести-інформ", обласні чиновники зацікавлені у заміні обладнання фірми Fresenius на "Габромед", а міські - на "Медікал груп". "В обласній лікарні зараз змінюється обладнання фірмою "Гамбромед", яка заводиться з країн третього світу, - вважає Сергій Макаренко. - Та витратні матеріали до нього йдуть ті ж самі. Пацієнти - проти! Ми намагаємося, щоб влада довела обґрунтованість таких змін".

Голова правління громадської організації "Шляхи до життя" Дмитро Глушко додав, що вже здійснюється заміна обладнання в запорізькому центрі екстреної медицини, а також у п'ятій дитячій лікарні.

Сумні наслідки
Ситуація з торгами за закупівлю комплектуючих для гемодіалізу не могла не позначитися на лікуванні пацієнтів. У зв'язку з раніше перенесеними торгами через скарги в АМКУ в лікарні змушені були перевести пацієнтів з триразового на дворазове проведення сеансів гемодіалізу в тиждень. На переконливе прохання лікарів, компанія-постачальник привезла витратні матеріали для гемодіалізу в якості благодійності для забезпечення хворих до укладення договору і наступних поставок витратних матеріалів за результатами проведених торгів. За законодавством договір можна підписати не раніше 18 квітня.

В Миколаївській обласній лікарні проводиться высокопоточный біосумісний гемодіаліз - гемодиафильтрация на новому сучасному обладнанні, яке не вимагає звичайного додаткового відмивання розчином диализатора і магістралей. Цей витратний матеріал стерилізований потоком пари і діалізний апарат, як замкнута система сам заповнює весь діалізний контур автоматично. Це дозволяє економити, оскільки не потрібно для процедури діалізу один літр фізрозчину.

У результаті в Миколаївській обласній лікарні вдалося досягти того, що вартість такої процедури гемодиафильтрации по видаткового матеріалу стала найнижчою в Україні.

Про якість гемодіалізу говорять цифри: хворі на діалізі зберігають працездатність, тривалість життя понад 15 років. При цьому смертність найнижча в Україні.

Разом з тим низкопоточный діаліз, який проводиться у багатьох інших лікарнях, значно гіршої якості, з диализаторами, що потребують додаткового відмивання розчином, тому що їх стерилізація здійснюється гамма випромінюванням, хімічно або просто пором. Це не може видалити токсичні речовини, які утворюються на самій мембрані диализатора при її виробництві.

Крім того, Миколаївська обласна лікарня виграла Грант ЄС в 2015 році для лікування хворих на цукровий діабет і з нирковою недостатністю, які переселилися в Миколаївську область з зони АТО. Завдяки фінансовій підтримці Євросоюзу, ці пацієнти отримують найякісніший в світі діаліз - гемодифильтрацию на ідеальних для хворих з цукровим діабетом гемодиализаторах (Cordiax). Миколаївська обласна лікарня - єдина в Україні, яка надає цю спеціалізовану допомогу за гроші ЄС.

Також, в рамках Грантового контракту ЄС, в кінці 2015 року була придбана новітня водоочищення, діалізне обладнання та витратні матеріали для гемодиафильтрации.

Мало того, у січні 2016 року фірма Фрезеніус поставила безкоштовно в Миколаївську обласну лікарню з Німеччини 12 нових апаратів для высокопоточного діалізу/гемодиафильтрации (5008 Фрезеніус), щоб замінити старі апарати та дооснастити діаліз новим обладнанням.


Михайло Круглов
https://www.rbc.ua/ukr/analytics/ugroza-zhizni-patsienty-bolnymi-pochkami-1460457601.html

Немає коментарів: