ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

понеділок, 4 квітня 2016 р.

Сьогодні українські фармацевти експортують ліки в 50 країн світу


Чи експортуються вітчизняні ліки за кордон та кому вигідний міф про неякісні вітчизняні препарати, розповів телеканалу Еспресо Петро Багрій, голова Асоціації виробників ліків України

На вашу думку, наші вітчизняні препарати можуть конкурувати на ринку з іноземними?

Не тільки можуть, вони конкурують. Насправді, Україна є фармацевтичною державою і має певні успіхи в продажу ліків за кордон. За останні три роки ми не побачили тенденцію до зниження обсягу експорту. Якщо раніше у 2012 році він складав майже 250 млн грн, то  зараз маємо невеличке скорочення - 200 млн. Є падіння на 20-25 відсотків, але це через військові дії на сході.

Сьогодні ми експортуємо ліки в 50 країн світу, в тому числі країни ЄС, такі як Німеччина, Польща, Болгарія, Румунія, триває реєстрація у Франції, Італії і Великобританії.

У нас є гарні приклади. Наприклад, "Фармак" продає рентгено-контрасні препарати у Німеччині, на батьківщині цих препаратів, і створює серйозну конкуренцію на цьому ринку, бо їх препарати нічим не поступаються за якістю, але доступніші за ціною.

У В’єтнамі найбільше полюбляють наші антибіотики та кардіологічні препарати, у Бразилії – інсулін. Країна - лідер, в яку поставляються вітчизняні лікарські препарати, - це Узбекистан (23% експорту потрапляє туди), потім Казахстан, Росія, Молдова. У Німеччину йде 0,1 % експорту, у Польщу - 0,5% , в Болгарію - 0,2 %.

Уже згадуваний "Фармак" придбав нещодавно польську компанію, яка займається маркетингом продажу лікарських препаратів за кордон із метою, щоб через цю компанію виходити на європейські ринки. І вони впевнені, що активно зможуть просувати свої препарати і бути конкурентоздатними.

Будь-хто з виробників може заявити про себе і зайнятися експортом ліків?

Так.  Бажано було б, звичайно, щоб процедури реєстрації лікарських препаратів в Україні та Європі були одинакові. Це мрія українського виробника. Тому що процедура реєстрації, яка існує в Україні, відрізняється від європейської, і наш виробник змушений проходити реєстрацію у нас, і потім ще раз повторювати її на території країни, куди він намагається експортуватися свої лікарські препарати

Вся інформація про безпечність, якість і ефективність препарату знаходиться в його досьє, і це досьє складається по певному стандарту, який зрозумілий і однаковий для всіх країн Євросоюзу. Ми уніфікували лише вимоги щодо виробництва лікарських засобів -  правила GMP. І сьогодні з європейськими колегами ми спілкуємося однією мовою.

Що таке GMP-стандарти?

GMP-стандарти  - це стандарти виробництва лікарських препаратів, які повинні гарантувати якість на всіх етапах, починаючи з закупівлі сировини і закінчуючи їх продажем в аптеках.

Який відсоток фармацевтичної продукції України відповідає правилам GMP?

З 2012 року правила GMP є ліцензійними вимогами в Україні, і всі без винятку виробники лікарських препаратів повинні їм відповідати.Ми побували на фармакологічній кафедрі Медичного університету імені О. Богомольця, і нам розповіли, що вони проводили порівняння наших ліків з іноземними аналогами. І виявили, що вітчизняні препарати нічим не гірші за іноземні. Навіть кращі і дешевші.

 Більше того, Державна служба лікарських засобів може прийти в аптеку, взяти будь-які препарати і перевірити. І з цього складається відповідна статистика щодо якості ліків.

На першому місці серед неякісних препаратів - препарати із Індії або із Південно-Східної Азії. Це  Китай, Індія, В'єтнам, Шрі-Ланка, Пакистан. На другому місті препарати зі США.  Найменше нарікань щодо якості - на препарати саме вітчизняного виробництва.

Що треба змінити, щоб наша ліки таки знали за кордоном? Можливо, це спеціально хтось блокує?

На жаль, на державному рівні Українська держава не має цілеспрямованої роботи, направленої на те, щоб розказати про нашу потужну фармацевтичну промисловість і лобіювати її на державному рівні, на рівні торгових аташе посольств.

У законодавчому плані треба привести наше законодавство у відповідність до європейського і дати чітко зрозуміти, що ми працюємо з ними за єдиним стандартом. І ці стандарти треба тут запровадити, як ми це зробили з GMP. Так само треба зробити і з системами реєстрації лікарських препаратів, перевірки їх якості та інше.

Певні кроки є, але хочеться більшого, адже фармацевтична галузь – це одна з найбільш наукоємних галузей і таких, яка платить найбільше податків з одного робочого місця. За даними податкової інспекції, одне робоче місце в фармацевтиці приносить державному бюджету в середньому 116 тис. грн.  Наступна галузь дає 36 тис. грн. Тобто одне створене робоче місце в фармацевтиці дає втричі більше доходів державі, ніж інші.

Повернімося до ситуації на ринку, яку частку Україні мають вітчизняні ліки?

Частка препаратів вітчизняного виробництва на ринку в упаковках складає 70 %. А у госпітальному сегменті ринку, тобто  тому, що використовується в лікарнях, частка вітчизняних ліків складає 93 %.

Це говорить про те, що Україна на сьогодні забезпечує себе власними лікарськими препаратами, і вони значно дешевші за імпортні аналоги. Ми входимо в п’ятірку країн, які лікуються власними ліками.

У лікарні середня вартість імпортних ліків складає 346 грн, а вітчизняний препарат коштує 33 грн. Різниця - майже в десять разів в одній упаковці. Зрозуміло, що це різні препарати, але самі цифри свідчать, що вітчизняні ліки дешевші і виробляються за тими ж стандартами GMP, як і в Європі.

Чому ж люди тоді довіряють більше закордонним лікам?

Така думка є, і вона склалася і завдяки ЗМІ, і завдяки іноземним фармкомпаніям, які через лікарів нав’язують міф про неякісні українські ліки. Пацієнти мають розуміти і порівнювати ліки, знати, що таке оригінальний препарат, а що таке дженерік (непатентований лікарський препарат, що є відтворенням оригінального препарату, на який закінчився термін патентного захисту. Може відрізнятися від оригінального препарату за складом допоміжних речовин). І зрозуміти, що, купивши дженерічний препарта вітчизняного виробництва, можна заощадити в кілька разів.

А чому Україні не виробляє власні оригінальні препарати, і генерики?

Щоб розробити один препарат, треба мільярд доларів інвестицій та 10 років роботи над ним. А у нас весь український ринок за минулий рік склав 2 млрд доларів. У нас є низка підприємств: і Борщагівський завод, "Фармак", "Інтерхім", "Юрія-фарм", які мають у портфелі власні інноваційні препарати, в які вони інвестують кошти, розробляють їх і намагаються виводити не тільки на український, але і на світові ринки. Наприклад, "Фармак" веде дослідження свого продукту в США.

Держава якимось чином сприяє цьому процесу?

Ні. Фармацевтична галузь - це та галузь, яка все робить за свій рахунок. Власне, про таке навіть ніколи й не йшлося. Ми просили тільки звільнити підприємства від податку на додану вартість при ввезенні обладнання для виробництва, і почасти нам це вдавалося. Але загалом ніякого дотування або звільнення від податку на прибуток немає.


http://espreso.tv/article/2016/04/02/na_pershomu_misci_sered_neyakisnykh_likiv_preparaty_iz_indiyi_na_drugomu_z_ssha_golova_asociaciyi_vyrobnykiv_likiv_ukrayiny

Немає коментарів: