ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

пʼятниця, 18 грудня 2015 р.

Чому кожен має зробити максимум можливого, щоб бути здоровим?


Інформація про те, що в Києві від пандемічного (у народі його називають «свинячий») грипу померли дві жінки — 33-річна й 63-річна, викликало занепокоєння серед львів’ян. Фахівці запевняють, що епідемії саме цього штаму вірусу грипу в нас  не буде, бо з ним українці «зустрілися» 2009 року й у людей виробився імунітет, хоча поодинокі випадки захворювання є щороку. Хворіли ним і торік, але, на щастя, летальних випадків не було. Як буде цього епідемічного сезону, ніхто спрогнозувати не може.

Тож львів’янка Катерина Мамчій ставить цілком резонне запитання: якщо у нас хтось захворіє на «свинячий» грип, у пацієнта буде гострий, важкий перебіг, чи є у наших лікарнях, на крайній випадок в аптеках, ліки, які допомогли б урятувати хворого?

 «Таміфлю» слід застосовувати в перші 48 годин

Запитання читачка «Газети» скерувала головному епідеміологу Львівщини, лікарю-епідеміологу Львівської обласної клінічної лікарні Наталії Тімко. Найефективнішим, за її словами, при пандемічному грипі є препарат «Таміфлю». Його великими партіями завозили в Україну під час пандемії.

«Друга партія препарату «Таміфлю», який завезли до нас, має термін придатності до 2016 року, — каже Наталія Тімко. — У деяких лікарнях, поліклініках ще є невеликі його залишки. Тож коли людина захворіє і в лікарні  буде цей препарат, його пацієнтові дадуть безплатно, бо безкоштовно його отримали. Якщо його нема, то доведеться купувати в аптеці за власний рахунок. А з 2016 року його доведеться купувати лише в аптеках, бо лікарні його не закуповуватимуть. Це — єдиний препарат, який ефективно впливає на штам пандемічного вірусу грипу та інші віруси грипу й, щоб уникнути ускладнень, його  слід застосовувати у перші 48 годин. Інші вірусні інфекції (парагрип, аденовірусні інфекції тощо) цього препарату не потребують.

Ми зателефонували до кількох аптек і поцікавилися, чи є у них цей препарат і яка його вартість. Неля Бик, виконавчий директор Галицької фармацевтичної асоціації, повідомила, що в аптеках, на жаль,  його немає, хоч реєстрація чинна до 28.01. 2016 року. Не знайшли його і в «Сімейній аптеці». В аптечній довідці «Знахар» нам повідомили, що цей препарат є у двох аптеках: в одній за ціною 372 грн. 50 коп., у другій — 411 грн. Чому в аптеках однієї мережі різні ціни? «Тому що різний прихід», — відповіли працівники довідки.

Наталя Олександрівна каже, що лікарі знайдуть спосіб, як врятувати пацієнта. Єдина умова — звертатися вчасно, не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря. Бо втрачається час, коли можна зарадити. Інколи через зволікання в організмі відбуваються такі зміни, коли вже жодні ліки не можуть допомогти.

Цього епідсезону в нас, окрім пандемічного («свинячого») вірусу грипу, циркулюватимуть ще два нові віруси: швейцарський A(H3N2) і пхукетський В(3073/2013). Як поведуть себе вони, невідомо. У південній півкулі, де епідсезон уже минув, вони не проявляли себе надто агресивно. Але кожна раса, нація, людина реагує по-своєму. Тому спрогнозувати ситуацію складно.

Спричинити важкі ускладнення, навіть призвести до смерті може не лише «свинячий» грип, а й інші віруси грипу, особливо в людей, які мають хронічні захворювання і належать до групи ризику. Тож їм аж ніяк не можна лікуватися на свій розсуд.  І найкращий захист від вірусів грипу, які циркулюватимуть цього епідсезону, — вакцинація.

Сироватку доведеться купувати в Одесі або в Польщі

Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк поширив у соцмережах таку інформацію: «27.11.2015. Знову трагедія. Городище Черкаської обл. Ботулізм. Молодий чоловік 25 років: токсин ботулізму почав діяти, втрачається зір, параліч м’язів. Запитує у матері: «Невже я помру?». У лікарні все спокійно, п’ятниця. Сироватки немає, де взяти — невідомо. Спільними зусиллями знаходимо сироватку. Вчора чоловік уже дихав самостійно. Сироватка є лише у Вінницькій обл. та Одесі».Цього року на Львівщині було аж 14 випадків ботулізму, один пацієнт, молодий чоловік, помер. Рятівну сироватку для хворих діставали всім світом, бо в лікарні її не було. Тож яка ситуація сьогодні? А також що із сироватками від сказу, правця, зміїної отрути?  Після жахливих випадків в Україні, коли врятувати хворих було нічим і сироватки діставали хто як міг, МОЗ дозволило одноразове ввезення в Україну незареєстрованих ліків проти ботулізму, правцю й укусів гадюк. І хоча ці захворювання не мають масового характеру, але вони смертельно небезпечні і логіка підказує, що в лікарнях мав би бути певний запас на випадки захворювання на ботулізм, небезпеку зараження правцем чи сказом. І коли пацієнта доставлять до лікарні, щоб медики могли відразу надати йому кваліфіковану допомогу, аби рідні не сходили з розуму: з якого міста чи країни привести рятівну сироватку і чи доживе хворий до того часу, поки її доставлять?

Тож чи є вони у Львові та області нині?

Сироваток в інфекційних відділеннях, обласній інфекційній лікарні нема. І ось чому. Раніше, як пояснила Наталія Тімко, сироватки було внесено в реєстр державних закупівельних цін, і лікарня за державні кошти могла закупити їх і тримати в запасі. Зараз цього нема. На сьогодні протиботулістичну сироватку не внесено в реєстр закупівельних цін, тому лікарня її купити не може — не має законного права. Але є дозвіл МОЗ на використання протиботулінічної сироватки в Україні, виробник — Словенія. Постачальник цієї сироватки є в Одесі, і за необхідності за сироваткою треба звертатися до нього.

При зараженні сказом смертність 100%! Від сказу в Україні зареєстровано вакцину французького виробника, але її не має в реалізації, бо виробник її не завіз. Вона є в сусідній Польщі, її привозять звідти. У разі гострої потреби аптечна мережа, як нам повідомили, її дістане, але рідні мають заплатити за неї з власної кишені. Сироватка від ботулізму коштує майже 17 тис. грн., від отрути  гадюки — 7,5 тис. грн.

Сироватка від правця вже внесена в реєстр закупівельних цін, вона є на центральному аптечному складі у Львові (виробник — Словенія), і лікарні вже можуть її купувати.

А тепер на хвилиночку уявіть, що в когось з ваших друзів чи близьких діагностували одне із цих інфекційних захворювань (від цього ніхто не застрахований). Рятівної сироватки на місці нема, а вона потрібна в перші години від зараження. І немалі гроші, які треба зібрати на її купівлю, в цьому випадку, як на мене, — не найстрашніше. В таких ситуаціях на допомогу приходять друзі, знайомі й незнайомі люди. Найскладніше — чекати, поки такі потрібні ліки доставлять з іншого міста чи країни. На це може піти щонайменше доба або кілька днів. Від отого очікування (привезуть-не привезуть?) можна збожеволіти. І такого запасу часу у хворого може й не бути.

Не зрозумілим залишається питання. Ще в липні цього року МОЗ інформувало: підписано відповідний наказ, який надає дозвіл на ввезення в Україну сироватки від ботулізму — 1500 доз, проти отрути гадюки — 1200 доз; проти правцю — 70 000 доз. Цієї кількості, за словами фахівців МОЗ, має вистачити для потреб регіонів. То де вони? На календарі вже грудень, чому у регіонах їх немає?
Тепер ви розумієте, чому кожен має зробити максимум можливого, щоб залишатися здоровим?

Олександра Баландюх

http://www.gazeta.lviv.ua/health/2015/12/17/51575

Немає коментарів: