ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

пʼятниця, 18 вересня 2015 р.

Де вакцини?


Спалах поліомієліту на Закарпатті знову повернув нас до багаторічної проблеми щодо браку препаратів для щеплення в Україні

Двоє діток із Закарпатської області, котрі захворіли на поліомієліт, змусили чиновників забити тривогу й відверто заговорити про проблему вакцинації в країні, зокрема про відсутність необхідних препаратів у медзакладах та їх несвоєчасну закупівлю. Батьки погодяться, що календар профілактичних щеплень для дітей, затверджений у МОЗ, насправді не виконувався вчасно майже ніколи. Ті препарати, котрі треба вколоти дитині у перші дні від її народження чи у перший рік, доводиться чекати місяцями. А щоб не пропустити, коли завезуть ті щасливі ампулки, бажано надзвонювати час від часу до медзакладу, бо буває, тільки завезли, як уже все закінчилося. Можна робити  вакцинацію вчасно у приватних клініках, однак такий варіант не всім доступний.

Одним словом, коловерть страшенна. І про її оберти, очевидно, знали у міністерстві. Але діти, котрі вчасно вакциновані, а отже й убезпеченні від тяжких хвороб, — чомусь у нас рідкість. Тепер МОЗ поспішає виправляти помилки: після інциденту при міністерстві утворили Координаційну робочу групу з питань підтримки статусу країни, вільної від поліомієліту. «Координаційна група наполягає на посиленні епіднагляду по всій території України, взяття додаткових проб у всіх, хто контактував з дітьми на Закарпатті», — повідомляє прес-служба МОЗ. Відомство попереджає, що у групі ризику передусім діти, не вакциновані від поліомієліту, і просить батьків відповідальніше ставитись до імунопрофілактики.

Однак із цим у нас теж проблематично. Згадайте, як свого часу поширилася мода на відмову від щеплень, нібито через побічні ефекти та ускладнення, викликані вакцинами. Але чи справді причиною були неякісні препарати, ніхто ж не перевіряв, не роз’яснював, не проводив інформаційних кампаній.

«У нас низька культура вакцинації, у суспільстві поширені фейки, починаючи з того, що вакцинація неефективна, закінчуючи тим, що це спрямований геноцид чи різні теорії змови, — коментує Олександр Ябчанка, лікар-педіатр, експерт Реанімаційного пакету реформ. — Ці фейки, коли виникає випадок ускладнень від вакцинацій, абсолютно недоведених, розлітаються по медіа, і на фоні цих сенсацій ми маємо погіршення епідеміологічного стану в державі. А щоб працював груповий імунітет, рівень вакцинації має бути вище, ніж 90% дітей. Але у нас з року в рік ця ставка погіршується».

Тепер же маємо офіційно визнаний і МОЗ, і ВООЗ спалах поліомієліту в країні. Між іншим, у Закарпатті вперто переконують, що ніякого поширення вірусу немає, називають це «в’ялим паралічем». Але так чи інакше експерти сходяться на думці, що рівень вакцинації від цього захворювання опустився вкрай низько: за минулий рік такі щеплення зробили лише 49% діток, за перше півріччя цього року — 14%.

Причина не лише в батьках, котрі відмовлялися від вакцинації взагалі, а й у чиновниках, котрі несвоєчасно закуповували необхідні препарати. У БФ «Пацієнти України» причиною цієї непростої ситуації називають провал державних закупівель ліків у 2014—2015 роках. Доки МОЗ робить вигляд, що проводить реформи, змінює умови проведення тендерів, пацієнти, як і раніше, свої проблеми вирішують самотужки. Світла у кінці тендерного тунелю досі немає, експерти внутрішню ситуацію у МОЗ коментують просто: триває монополізація фармацевтичного ринку, коли всі важелі впливу поступово переходять до рук однієї фармкоманії, а паралельно іде блокада передачі закупівель міжнародним організаціям. Усе це настільки затяглось і перетворилось у бізнесовий конфліктів інтересів, що розплутати цей клубок стає дедалі тяжче.

У свою чергу міністр Олександр Квіташвілі перекладає проблему із відсутністю вакцин на попередню владу: «Проблема виникла не тому, що немає вакцини, а тому, що просто цим ніхто нормально не займався. Цим питанням попередня влада взагалі не займалась». І обіцяє доставити необхідну вакцину у регіони у найближчий тиждень. Бо виявляється,  ще з весни на складах лежать препарати від поліомієліту, закуплені за кошти ЮНІСЕФ, однак досі проходять необхідні перевірки.

І в жовтні має бути нова партія вакцин від ЮНІСЕФу. На додачу міністр визнав, що у всіх регіонах є проблеми з вакциною БЦЖ, проти дифтерії та кашлюку. Причині класичні: препарати не закуповувалися зовсім або в недостатньому обсязі. І варіант вирішення проблеми теж традиційний: МОЗ звертається за допомогою до ВООЗ та ЮНІСЕФ.Проте пацієнтські організації вимагають для початку повністю профінансувати державні програми вакцинації населення. Адже здоров’я українців — це передусім відповідальність нашої влади, а не міжнародних організацій. За даними  БФ «Пацієнти України», наразі такі програми профінансовані лише на 47%: із необхідних 1,211 мільярдів гривень виділено 573 мільйони гривень. А це знову недостача препаратів, несвоєчасна доставка і не вакциновані діти.

Щоб не затягувати вирішення проблеми, громадські організації звернулись до Президента України з відкритим листом. Як прокоментував Дмитро Шерембей, голова правління БФ «Пацієнти України», «закликаємо Президента невідкладно врегулювати це питання, а також вперше в історії України чесно виділити гроші з бюджету на вакцинування всіх дітей». Кажучи про «чесне фінансування», активісти ще раз підкреслюють суть проблеми. Бо його не було практично при жодному міністрові. І ніхто за порушення та зловживання не поніс покарання.Так, у Генеральній прокуратурі відкрите кримінальне провадження проти екс-посадовців МОЗ, які минулого року провалили державні закупівлі, та розслідування ще ведеться. Є і свіже розслідування, ініційоване урядом щодо роботи команди Олександра Квіташвілі, у якому так само йдеться про фінансові порушення. І так само жодних покарань чи звільнень з посади. І врешті треба реально братись за медичну реформу. Як підкреслюють експерти, навіть стовідсоткова наявність вакцин на складах не завжди вирішує проблему. Через брак якогось документа чи палива її просто не можуть довезти до пукну призначення.

ДО РЕЧІ
На Луганщині перебої зі щепленнями

У Луганській області бракує вакцини для обов’язкових дитячих щеплень. За офіційними даними, на сьогодні зовсім не залишилося препарату для профілактики поліомієліту та туберкульозу. В обласній адміністрації запевнили, що заявку на придбання вакцини вже подано і до кінця року всіх малят зможуть прищепити.

Перебої з постачаннями вакцини на Луганщині спостерігаються протягом останнього року. Зараз за декількома препаратами дітей щеплять тим, що залишилося від закупівель минулого року, і тим, що призначалося для окупованої території області.

Чим викликані перебої з постачанням, в обласній адміністрації не знають. Лише констатують, що міністерство охорони здоров’я надало план закупівель вакцини на поточний рік із запізненням на п’ять місяців: лише в липні, а не в лютому, як завжди.

Нова заявка на придбання вакцин подавалася з врахуванням окупованої території. Найближчим часом очікується постачання комбінованої вакцини для профілактики дифтерії, правця, кашлюку та поліомієліту. Наразі постачань немає, деякі батьки купують вакцини самостійно, щоб не порушувати календарний план. Але прищепити дитину за свій рахунок можуть далеко не всі — одна вакцина коштує порядку 500—700 гривень, залежно від типу.

Відсутність вакцини — не проблема для тих родин, які відмовляються від щеплень з особистих переконань. За словами лікарів, найчастіше такі батьки побоюються ускладнень або не впевнені в якості вакцини. У Луганської області кількість таких дошкільників за останній рік збільшилася з 1,5 до 2,5 відсотка. З цієї причини не відвідують дитячі садки 15 дітей. У школу дітей приймають навіть за відсутності щеплень.

Наталя Войнова, Луганська область, «День»

Інна ЛИХОВИД, «День»

http://www.day.kiev.ua/uk/article/cuspilstvo/de-vakcyny

Немає коментарів: