ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

четвер, 30 липня 2015 р.

АТО перекроїла український ринок ліків


Антитерористична операція (АТО), яка другий рік триває на Донбасі, вплинула на список найбільш продаваних ліків в аптеках. Препарати, про які раніше мало хто згадував, стали все більш затребуваними.

Вниз - на дно

За підсумками першого півріччя 2015 року, споживачі купили ліків приблизно на 1 млрд дол. Це на 40% менше, ніж у першому півріччі 2014 року, про це свідчать дані звіту спеціалізованого видання Apteka.ua про аптечний продаж ліків.

Стрімке скорочення споживання стало наслідком високої залежності вітчизняного ринку ліки від імпорту - в умовах різкої девальвації іноземні препарати різко подорожчали. Тому багато хто або повністю відмовилися від прийому ліків, або перейшов на вітчизняні аналоги.

Різниця в ціні між імпортними та українськими препаратами вельми відчутна. Наприклад, у першому півріччі одна упаковка іноземних ліків подорожчала на 73,1% (105,5 грн), а вітчизняних - на 45,2% (до 21,4 грн).

Тому в першому півріччі 2015 року частки українських препаратів зросли відповідно до 76,6% (в упаковках) і 40% (у грошовому вираженні). Роком раніше ці показники складали 70% і 36,2%, відповідно.

За підсумками першого півріччя 2015 року вітчизняні фармвиробники посилили свої позиції в топ-5 основних продавців ліків. "Фармак" і "Дарниця" залишилися на першому і третьому місцях, відповідно.

З п'ятого на четверте місце перейшов "Артеріум". А п'яте місце посіла група компаній "Здоров'я" (роком раніше - дев'яте місце).

У топ-5 з іноземних компаній залишилася тільки італійська Berlin-Chemie/Menarini Group. Японська Takeda, яка раніше займала четверту сходинку, опустилася на сьому позицію.

АТО і ліки

Хороші позиції з імпортних препаратів зберегли "Актовегін" і "Но-шпа". Але в топ-5 лікарських препаратів потрапили новачки "Натрію хлорид" (піднявся з сьомого на третє місце) і "Налбуфін" (з 38-го - на четверте).

Директор Агентства медичного маркетингу Юрій Чертков пояснив зростання роздрібних продажів "Натрію хлориду" перебоями з госпітальними закупівлями ліків. Тому пацієнти купували ліки в аптеках.

А стрімке зростання попиту на "Налбуфін", пояснив Чертков, пояснюється проведенням АТО на Донбасі. "Налбуфін" закуповується для аптечок бійцям і використовується як анальгетик після поранень.

Віце-президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Євген Найштетик згоден, що потрапляння нових препаратів в топ рейтингу зумовлене війною.

Але гендиректор фармдистрибьютора "Здраво" (продає, в тому числі, "Налбуфін") Валерій Лось не відніс АТО до основних факторів зростання продажів препарату. "Фактор АТО вплинув на продажу "Налбуфіну" не більше, ніж на 10%, - сказав Лось. - Зростання попиту на ліки більше пояснюється його новизною та ефективністю, а також стабільною ціною".

У результаті такого перерозподілу попиту, з топ-5 препаратів випали "Кардіомагніл" (з другого на 15 місце), Есенціале (з четвертого на сьоме місце) і "Цитрамон" (з п'ятого на восьме місце).

Стабільне майбутнє

За оцінкою експертів apteka.ua з березня ц. р. курсу гривні по відношенню до долара стабілізувався, що сприяло зниженню роздрібних цін на лікзасоби зарубіжного виробництва. Якщо в найближчі місяці збережеться стабільність національної валюти, то ціни на препарати також стабілізуються, вважають експерти.

Член "Асоціації виробників ліків України", директор торгового дому "Інтерхім" (Одеський фармзавод) Олександр Чумак вважає, що за підсумками всього 2015 року тенденція 40% падіння роздрібного ринку у валюті збережеться.
"Частка вітчизняних ліків на ринку буде продовжувати рости, а іноземних, відповідно, падати", - підкреслив Чумак, пояснивши це фактором, який діяв і в першому півріччі (значною ціновою перевагою українських ліків над зарубіжними).


Дмитро Уляницький
http://www.rbc.ua/ukr/analytics/ato-perekroila-ukrainskiy-rynok-lekarstv-1438171885.html

Немає коментарів: