ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

середа, 1 липня 2015 р.

Країна без ліків. За що хочуть звільнити Квіташвілі


Після зміни влади в Україні Міністерство охорони здоров'я залишається одним з найбільш проблемних урядових відомств.

Цю проблему був покликаний вирішити Олександр Квіташвілі - один з іноземних політиків, запрошених в український Кабінет Міністрів, але він наступив на ті ж граблі, що і його попередники.

Побороти корупцію при закупівлі ліків новому міністру не вдалося, і тепер його звинувачують у зриві поставок життєвоважливих препаратів в Україні.

Квіташвілі виявився не готовий до реалій української медицини, а депутати вже збираються голосувати за його відставку.

Корреспондент.net розбирався в причинах.

Реформи на півдорозі

Місяць тому Олександр Квіташвілі представив проект реформування системи охорони здоров'я.

Розроблені міністерством законопроекти передбачають зміну правового статусу лікувальних установ, надання їм можливості автономного управління, впровадження електронної інформаційної системи, а також створення базового і додаткового пакету послуг для всіх верств населення.

Медзаклади будуть самостійно розпоряджатися своїми бюджетами, розробляти фінансові плани.

Реформа також передбачає зміну принципу оплати праці медпрацівників: від фіксованої оплати за штатним розкладом до оплати за надані послуги, які надаються за контрактом між закладом охорони здоров'я та співробітником.

 Таким чином, зарплата медика буде залежати від обсягу наданих послуг. МОЗ бере на себе розробку типових контрактів між закладами охорони здоров'я та персоналом, а також проведення консультацій.

Перехідний період реформування системи охорони здоров'я буде тривати протягом року, починаючи з липня 2015 по липень 2016-го.

Що встигли зробити


facebook.com/moz.ukrЗвітуючи за півроку своєї роботи, у відомстві Квіташвілі заявили, що за цей час був запущений процес національних закупівель за новими правилами, розроблена концепція нової системи громадського здоров'я.

Крім цього, в МОЗ відзвітували про підтвердження отримання від Світового банку 214 мільйонів гривень на підтримання реформи системи охорони здоров'я.

Також у відомстві заявили про звільнення керівників департаментів відомства, причетних до корупційних схем.

"Маленькі, але важливі кроки, зроблені новою командою Міністерства охорони здоров'я менш ніж за 6 місяців роботи. На противагу системі, яка існувала без змін протягом 24 років з моменту незалежності України. Ще багато роботи попереду, і кожен крок на вагу золота, оскільки він пов'язаний з важливим - здоров'ям українців", - підсумували свою роботу протягом півроку у відомстві.

Проблеми з ліками

Квіташвілі не вдалося вирішити головної проблеми - масштабної корупції при держзакупівлях ліків - головне, чим славиться його відомство.

У коаліційній угоді та Програмі дій уряду чітко записано, що закупівлі препаратів повинні проводитися через міжнародні організації.

Але протидія "тендерній мафії" практично паралізує процес закупівель. Міністерство нічого з цим не може зробити, а страждають в підсумку люди.

Так, Квіташвілі назвав саботажем блокування закупівель ліків шляхом подачі скарги до Антимонопольного комітету України, чим і займаються традиційні переможці тендерів МОЗ.

Через такі дії була припинена закупівля інсуліну в Києві.

"Мені це незрозуміло. Якщо компанія може зупинити торги, це катастрофа. Зупиняти торги, коли закуповується життєво важливий препарат, - це саботаж", - коментував Квіташвілі, але для запобігання такій ситуації нічого не зробив.

Також виявилася заблокована закупівля препаратів для пацієнтів з ВІЛ / СНІД.

Компанія "Вектор фарма", що перемогла на державному тендері, вимагає від МОЗ компенсувати їй подорожчання контракту на закупівлю товару на 10,2 мільйона гривень через зростання курсу долара. Компанія посилається на те, що Нацбанк через валютні обмеження не дозволив їй купити валюту, необхідну для закупівлі товару взимку, коли курс долара був менше.

У МОЗ заявляють, що вирішили питання зі "своєчасними поставками ліків від ВІЛ / СНІДу ТОВ Вектор Фарма на 52 мільйонів гривень", але в компанії це заперечують.

Мафія непереможна

Член правління Центру протидії корупції Олександра Устінова заявляє, що минулого року 95% тендерів на покупку препаратів для ВІЛ / СНІДу, туберкульозу, гепатиту та онкології, які складають половину бюджету МОЗ на закупівлю препаратів, розділили між собою шість компаній.
 
"Це стандартна українська практика - роками одні й ті ж компанії забирають левову частку тендерів. Виробники не хочуть заходити прямо: їм без різниці - продавати таблетки компанії-прокладці або МОЗ. Ціна одна", - Олександра Устінова

На думку експерта, головна проблема якраз ось в таких компаніях-прокладках, але керівництво МОЗ поки не поспішає з ними боротися.

Бачачи складну ситуацію в міністерстві, компанії, які з року в рік виграють тендери, самі ж і почнуть їх саботувати. Не виходити декількома компаніями, оскаржити в Антимонопольному комітеті жахливі дискримінаційні умови.

Мета одна - довести МОЗ до готовності йти на будь-які умови, аби витратити виділені на таблетки гроші і відзвітувати про 100%-й успіх в закупівлях ліків.

Для людей, які звикли заробляти на лікарських тендерах, "гра варта свічок", адже вони ризикують втратити 4,3 мільярда гривень, які кожен рік успішно діляться між своїми.

Відставка неминуча?

Вперше проект про звільнення Квіташвілі був внесений в Раду в середині травня. Причому його ініціаторами виступили депутати, які представляють фракції та групи, які входять у коаліцію.

Пізніше Кабінет Міністрів вирішив перевірити виконання службових обов'язків керівниками МОЗ, зокрема, главою відомства Олександром Квіташвілі і його першим замом Олександрою Павленко.

У ході перевірки планували з'ясувати, як ведуть реєстр оптово-відпускних цін на ліки та вироби медичного призначення. Також збиралися перевірити забезпечення закупівель на 2015 рік, внесення нормативно-правових актів у Кабмін для проведення держзакупівель через міжнародні організації та направлення пацієнтів на лікування за кордон.

Перевірку проводили через відповідное звернення комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я та 66 нардепів, яке надійшло в Кабмін 20 травня. Вирішити це питання вимагали та депутати від Народного фронту і Радикальної партії Олега Ляшка.

На цьому тижні з'ясувалося, що і найбільша фракція в парламенті - "Блок Петра Порошенка" -наполягатиме на звільненні Квіташвілі.

Відправити у відставку міністра-грузина можуть вже в цей четвер, 2 липня.


http://ua.korrespondent.net/ukraine/3533808-kraina-bez-likiv-za-scho-khochut-zvilnyty-kvitashvili

Немає коментарів: