ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

вівторок, 9 червня 2015 р.

Контрабанда витісняє контролерів


Реформа держслужб, які відповідають за якість товарів, помітно затягнулася та перетворюється на азартну гру для споживачів. Оперативно перекроїти систему вітчизняного конт­ролю якості продукції масового попиту на європейський лад («від поля до столу») не вдалося. Реорганізація санітарно­епідеміологічної служби та державної служби з лікарських засобів і контролю над наркотиками на практиці виявилася занадто повільною.

Притому, що обидва відомства перебувають у підпорядкуванні Міністерства охорони здоров’я Олександра Квіташвілі, СЕС та її територіальні підрозділи з першого травня не виконують свої функції з контролю вантажів, а фахівці Держлікслужби затягують оформлення дозволів і документів на імпортні ліки.

У підсумку держструктури, які опинилися з середини весни без бюджетного фінансування, займаються не реальним контролем над якістю, а, швидше, профанацією своєї діяльності. Співробітники більшості територіальних підрозділів відправлені у безстрокові без­оплатні відпустки.

Станом на сьогодні інспектувати іноземні продукти в Україні нікому. Єдиний контролюючий орган, який повинен був ще на початку року прийти на зміну численним держінспекторам з найрізноманітніших служб, досі не створено.

З РИЗИКОМ ДЛЯ ЖИТТЯ

Поки підприємці шукають нові обхідні схеми, пересічні українці залишилися з неякісними продуктами, які при цьому різко подорожчали. Відсторонені від контролю над продуктами харчування та нагляду за суб’єктами господарювання в жаркий сезон санлікарі навряд чи зуміють забезпечити профілактику харчових отруєнь в Україні. А це означає, що вітчизняні споживачі, відвідуючи супермаркет, ринок або кафе, відправляючи дітей в дитсадок чи літній табір, ризикуватимуть життям. Неякісна їжа (сирокопчені продукти та риба) на початку червня стали причиною смерті відразу трьох киян. Ще кілька людей днями померло від ботулізму в регіонах.

За словами президента Української аграрної конфедерації Леоніда Козаченка, зупинено розмитнення продуктів харчування у Києві та Київській області. Проблематично оформити товар і через інші митниці. Наприклад, тільки постачальники м’ясопродуктів і ковбасних виробів втратили десятки тисяч тонн імпортного м’яса, що його не вдалося розмитнити через відсутність печатки СЕС (яка за чинним законодавством все ще повинна стояти в супровідних документах).Крім того, з функціонуючих сьогодні в Україні понад 150 тис. продовольчих компаній, близько третини — т. зв. підприємства підвищеного епідеміологічного ризику (молокозаводи, заклади громадського харчування, харчоблоки лікувальних установ тощо), в яких робота СЕС повинна бути регулярною.

«Враховуючи, що в обов’язки санлікарів входить розширений санітарний прикордонний контроль вантажів (харчових продуктів, що імпортуються чи експортуються) на суднах після перетину ними українського кордону, насправді це означає фактичну зупинку імпорту в Україну товарів, якість яких зобов’язана контролювати СЕС», — пояснює Козаченко. Мова йде про готові продтовари, сировину та інгредієнти для харчопрому.

Багато імпортерів продуктів, не бажаючи зайвий раз ризикувати власними грошима, просто заморозили нові поставки товару. Однак на роздрібному асортименті заморських делікатесів проблеми постачальників ще не позначилися. Як уточнює директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, в існуючій економічній ситуації імпортерам невигідно офіційно завозити в Україну продукцію.

«З урахуванням всіх платежів ці продукти були б «золотими». А так — контролери та імпортери живуть у паралельних світах, завдяки чому зарубіжна продукція в магазинах коштує на 20–40% дешевше, ніж при офіційному ввезенні. Нинішні проблеми з розмитненням імпорту — це ширма, за якою багато постачальників працюють за чорними схемами», — пояснює він.

ПОШУКИ СПОСТЕРІГАЧІВ

Незважаючи на активність ради підприємців при Кабміні, всі питання, пов’язані з розблокуванням і оформленням вантажів у відділах митного конт­ролю та призначенням керівництва нової Держслужби з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, з мертвої точки зрушити не вдається. Своєю чергою, міністр охорони здоров’я упевнений, що «збудовану на хабарництві СЕС потрібно взагалі ліквідувати». Не вщухають скандали і з призначенням керівників Держлікслужби після її об’єднання зі службою з контролю над наркотиками.

Як результат — контроль якості лікарських засобів, виробників медикаментів і аптек на території України погіршився. Фармацевти скаржаться: паперові питання імпортерів і виробників ліків зависли в повітрі не невизначений термін. Потрібно оперативно вирішити проблеми з документами (перереєстрація ліків, оформлення дозвільної документації тощо). Поки ж чиновники продовжують з’ясовувати стосунки, в аптечки українців потрапляють підроблені ліки. І в кращому випадку це — таблетки з крейди.

Леонід Козаченко каже, що дестабілізація роботи контролерів за якістю виглядає дуже дивно. «Європейці в шоці від такого підходу та вже попередили, що ретельно стежитимуть за новими органами, робота яких, за ідеєю, повинна була б значно полегшити життя вітчизняного бізнесу. І коли що, то відразу переглянуть квоти на український експорт», — уточнює він.

На думку колишнього головного санлікаря Рівненської області Геннадія Шевченка, Україні недоречно та нерозумно орієнтуватися на аналогічний досвід Грузії. «Там санепідемслужба була практично знищена без аналізу ситуації зі здоров’ям нації. І це притому, що сама країна є лідером в Європі за смертністю дітей до п’яти років і має надзвичайно високі показники смертності серед вагітних (44 місце з 47) і немовлят», — перераховує експерт.

Схоже, що чітко сформульованої стратегії реформи якості продуктів і ліків у чиновників немає, а всі новації винаходяться на ходу. Складається враження, що популістське скорочення контролерів і ненаситної армії чиновників насправді відкриває нові можливості з контролю досить потужних фінансових потоків із обов’язковим вибудовуванням нових корупційних схем.

http://kirovograd.comments.ua/article/2015/06/09/133503.html

Немає коментарів: