ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

середа, 10 червня 2015 р.

Аптеки: сформований бренд чи реальність?


Боротьба з конкуренцією на ринку фармацевтичних товарів призвела до необхідності створення дієвого брендового обличчя аптек, яке насправді, як засвідчує практика, не відповідає реальності. 

Мережа «Аптека низьких цін» набула популярності завдяки гучному гаслу щодо оптимальної плати за продукцію. Сучасні маркетингові технології ефективно працюють над найдрібнішими елементами формування бренда, починаючи від кольору і закінчуючи назвою закладу. З метою залучення якомога більшої кількості споживачів обираються назви на зразок «Аптека низьких цін», «Аптека приємних цін» тощо. Не дивно, що в мешканців міста на підсвідомому рівні формується образ аптеки, де можна за вигідними цінами придбати необхідні медикаменти.

Однак, зважаючи на порівняння вартості лікарських засобів у різних фармацевтичних закладах, «Аптека низьких цін» не може претендувати на першість у реалізації дешевих ліків. Як правило, ціни там аналогічні вартості ліків в інших аптеках або навіть вищі. Зокрема, Кордарон 200 мг 30 таблеток, антиаритмічний препарат ІІІ класу для хворих на серцево-судинні захворювання, тут можна придбати за 215,90 гривні. За наявності дисконтної картки ціна становитиме 214,82. В аптеках «Космо» він коштує 215,65 (за наявності картки — 203,05), «Доброго дня» — 210,11, «Вітамін» — 210 гривень, а в аптеках мережі «Бажаємо здоров’я» вартість таблеток становить 206,95. Схожа ситуація із спазмолітичним засобом Но-шпа 80 мг 24 таблетки. Його ціна в «Аптеці низьких цін» становить 54,62 гривні (з урахуванням дисконтної картки), тоді як у мережі «Вітамін» ліки можна придбати за 50,49, «Доброго дня» — за 50, а в «Бажаємо здоров’я» — за 47 гривень. Для хворих на цукровий діабет, які не можуть жити без Діабетону, в разі відвідання «Аптеки низьких цін» знадобиться 108,12, а «Бажаємо здоров’я» достатньо 97,95 гривні. Якщо вартість Лазолвану 20 таблеток там становить 64,55, то в аптеці «Доброго дня» ціна буде 55,68 гривні. І такий перелік можна продовжувати.

Цікава ситуація щодо різниці в цінах залежно від розташування аптек однієї і тієї ж мережі. Зокрема, той-таки Кордарон в «Аптеці низьких цін» Печерського району коштував дорожче на 30 гривень, ніж в аналоговому фармацевтичному закладі Оболонського району. Така тенденція характерна і для аптек інших мереж. Діяльність у сфері реалізації медикаментів є надзвичайно прибутковою справою. Тому ринок характеризується жорстокою конкуренцією між аптеками. Для заохочення покупців власники часто вказують інформацію про знижки. Але мешканці міста скаржаться, що оголошенням «знижки до 10%» вже не вірять, адже насправді це можливий максимум, а рахують, як правило, лише 2—3 відсотки.

Найпоширенішим є крок із накручуванням ціни за можливості знижки, яка, по суті, відображає реальну вартість ліків. Зокрема, в комунальному підприємстві «Фармація» діє значна знижка на медикаменти за Карткою киянина. Однак якщо взяти для порівняння, наприклад, аптеку «Доброго дня», то в ній комплексний засіб для лікування простудних захворювань та грипу Терафлю (10 пакетиків) коштує 129,28, а ціна у «Фармації» становить аж 165,95 і навіть за наявності знижки за Карткою киянина становитиме 136,31 гривні. Попри те, що КМДА підтримує цю аптеку і прагне розширювати мережу муніципальних фармацевтичних закладів, кияни небезпідставно вважають її дорогою і радять купувати ліки в аптеці «Бажаємо здоров’я». Якщо людина може відмовитися від купівлі певних продуктів чи одягу, то економити на лікарських засобах просто неможливо, оскільки це передбачає негативні наслідки для самопочуття. Постійними споживачами лікарської продукції є люди із хронічними захворюваннями серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи, ті, хто має діагноз «діабет» тощо. Вони потребують довічного лікування і не можуть відмовитися від рецепта лікаря.З огляду на девальвацію гривні стосовно долара США у лютому 2015 року та різке підвищення вартості товарів та послуг медичної сфери, споживачі змушені шукати дешевші національні аналоги імпортних ліків або обирати аптеки з оптимальнішими цінами чи певними знижками. За даними на лютий 2014 року продаж лікарських засобів українського виробництва (за власником ліцензії) становив 68,6 відсотка, тоді як зарубіжні виробники складали сегмент ринку в 31,4 відсотка. Статистика за лютий 2015 року свідчить, що попит на ліки національного виробника зріс до 75,2, а на продукцію зарубіжного виробника знизився до 24,8 відсотка. У зв’язку з цим до першої п’ятірки лідерів 2015 року, крім фармацевтичної компанії «Фармак», приєднались такі українські виробники, як «Дарниця» та «Артеріум Корпорація».

Пенсіонерка Олена Іванівна три роки тому перенесла важку операцію через набутий порок серця. Нині страждає від таких серцево-судинних захворювань, як аритмія та гіпертонія. Жінка змушена постійно купувати Кордарон, Корвалол, Армадін, Кардіостат, Предуктал, Бетасерк, Верашпірон, Тіоцетам, Вазар, Хомвіокарин та інші. Олена Іванівна розповідає, що ціна препарату, необхідного для розрідження крові, Сінкумар, який три роки тому коштував 56 гривень, нині становить 189 гривень. Отже, на щомісячну підтримку здоров’я киянка, як правило, витрачає половину пенсії, яка становить 1400 гривень. Каже, що могла б витрачати і більше, але змушена обирати лише найнеобхідніші ліки через брак коштів. До того ж періодично виникають проблеми із придбанням деяких медикаментів через їхню відсутність в аптеках. У такому разі Олена Іванівна звертається до аптеки, яка розміщується на території клініки Інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова, де можна замовляти необхідні препарати. Пенсіонерка запевняє, що ціни там набагато нижчі, ніж у тій самій «Аптеці низьких цін».

Ціни на медикаменти стрімко зростають. Якщо станом на 2013 рік індекс споживчих цін на товари та послуги у сфері охорони здоров’я був 102,3, то в 2014-му він зріс до 116,5. Статистика за березень 2015-го засвідчує, що індекс фармацевтичної продукції, медичних товарів та обладнання становить 155,5, а індекс амбулаторних послуг — 123,8.

Київ.
P.S. Ціни на ліки подано станом на 03.06.2015 р.

Світлана ТАРТАСЮК
http://www.golos.com.ua/article/255764

Немає коментарів: