ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

понеділок, 9 березня 2015 р.

Золота пілюля, або масштабний переділ на ринку ліків

Масштабний переділ на ринку ліків загрожує здоров’ю українців | МОЗ не готове змінювати систему закупівель, аптеки не поспішають відмовлятися від бонусів. Про ефективність лікарських засобів сьогодні не думає ніхто, включаючи пацієнтів. Українці віддають перевагу лікам, що знімають симптоми поширених недуг, а не усувають причини.

І подальше їх подорожчання призведе до переходу громадян на найдешевші з доступних ліків, з сумнівною ефективністю. Про це свідчать серйозні зміни, що почалися цієї весни, відразу в двох основних каналах збуту — аптечному та госпітальному.
  • ЛІКАРНІ БЕЗ ЛІКІВ | Критична ситуація із забезпеченням лікарень вакцинами і регулярні збої в календарі щеплень немовлят чиновників не бентежать. З вакцинами на 2015 рік теж нічого не зрозуміло, оскільки роботу з внесення змін до законодавства, що стосується передачі закупівель ліків міжнародним організаціям, на сьогодні не завершено.
З 1 березня лікувальні установи вже залишилися без більшості препаратів з номенклатури 2014 року. Причина — відсутність нових задекларованих оптово­відпускних цін.

«Лікарні та поліклініки не можуть придбати за бюджетні гроші лікарські засоби і вироби медичного призначення через пасивність постачальників, які досі не затвердили цінові зміни у регулятора.

Враховуючи нееластичність цінової ситуації, в госпітальних закупівлях очікуються серйозні перебої, оскільки операторам невигідно буде поставляти медикаменти за колишніми цінами», — вважає екс­міністр охорони здоров’я Микола Поліщук.

На практиці це означає, що кількість міжнародних непатентованих найменувань (за основною діючою речовиною) скоротиться в 2,5 раза — до 474 МНН, а кількість торгових найменувань (товарних позицій із урахуванням форми випуску, дозування, виробника та номера в упаковці) зменшиться одразу вчетверо — з 7873 до 1870 позицій. В цілому лікувальні установи не дорахуються більш ніж 700 МНН, серед яких низка життєво­важливих препаратів. «Багато пацієнтів не отримають своєчасну терапію», — зазначає директор Агентства медичного маркетингу Юрій Чертков.

В результаті — держава зможе закупити максимум 33 млн. упаковок (менше 25% минулорічної номенклатури). Однак нестача фінансування при зростанні декларованих оптово­відпускних цін на всі препарати в середньому на 24% автоматично збільшить витрати, через що між лікувальними установами доведеться поділити 25–28 млн. упаковок ліків (замість 132,2 млн. торік).
  • РОЗДРІБНІ ПУСТИШКИ | Спроба МОЗ відрегулювати торгово­роздрібні надбавки на вітчизняні ліки, оптово­відпускна ціна яких нижча 12 грн. за одну упаковку, мала протилежний ефект. Замість очікуваного зниження цін, виробники, по­перше, почали виводити з портфеля пропозицій низькомаржинальні засоби і, по­друге, під приводом подорожчання субстанцій переглянули відпускну вартість препаратів.
Тепер же МОЗ тільки розводить руками, запевняючи, що не має важелів впливу на комерційні підприємства та аптеки, і може вплинути лише на вартість ліків, що закуповуються за бюджетні кошти.

У той же час пацієнти вже відчувають наслідки обвалу національної валюти. Причому не тільки в своїх гаманцях (в якості цінових стрибків на 30–130%), а й на власному здоров’ї. За словами керівника відділу ОТС представництва компанії «Берінгер Інгельхайм» в Україні Олександра Буйнікова, зараз відбувається активне скорочення асортименту в аптеках, особливо це стосується позицій, які складно реалізувати протягом одного місяця.

При цьому, за інформацією заступника директора департаменту організації держконтролю якості лікарських засобів Людмили Горової, тільки за останній рік кількість заборонених до реалізації найменувань препаратів, які виявилися підробкою, зросла на 36%. В основному — це підробки широко рекламованих лікарських засобів зарубіжного виробництва. 

«У кращому випадку — пустишки, в яких використовуються звичайна сода та крейда. У гіршому — невідомі хімічні речовини. Зрозуміло, поліпшення клінічної картини хвороби після застосування подібних препаратів, крім хіба що ефекту плацебо (самонавіювання), хворі не відчувають», — зазначає Юрій Чертков.

Заборона Кабміну регулярних перевірок Держлікслужбою учасників ринку без відповідного дозволу уряду розв’язала руки шахраям. У сільській місцевості, наприклад, останнім часом активну діяльність ведуть торговці з коліс, які пропонують українцям медикаменти невідомого походження і сумнівної якості дешевше, ніж в аптеках.

Сподіватися на порядність керівництва аптек, яке гордо відмовиться від реалізації фальсифікату, теж не варто. Адже оптові ціни на підробки апріорі дешевші.

За оцінками незалежних експертів, зараз частка підроблених ліків в Україні становить не менше 20%. Для порівняння: в європейських країнах цей показник не перевищує 1–2%.
  • БЕЗҐЛУЗДЕ ВТРУЧАННЯ | В Україні регулюються націнки на 102 лікарські засоби та 15 виробів медичного призначення, що входять до Обов’язкового мінімального асортименту соціально орієнтованих лікарських засобів і виробів медичного призначення для аптечних закладів. Націнки на інші препарати аптекарі встановлюють самостійно.
Незважаючи на те, що чиновники намагаються контролювати і регулювати ціни на медикаменти, вони самі й створюють додаткові передумови для їх подальшого зростання. Зокрема, за словами виконавчого директора ЕВА Ганни Дерев’янко, через впровадження додаткового імпортного збору в розмірі 5% виникла реальна загроза обмеження доступності широкого асортименту ліків внаслідок вимушених затримок із їх постачанням. Крім того, учасники ринку також побоюються, що у зв’язку з дефіцитом валюти вони не зможуть оплачувати зовнішньоекономічні контракти, і будуть змушені взагалі припинити поставки в Україну більшості препаратів.

Юрій Чертков допускає, що в результаті політичної нестабільності та непередбачуваності валютного курсу можлива дефектура (відсутність на полицях) цілого ряду ліків.

http://ua.comments.ua/money/249871-zolota-pilyulya.html

Немає коментарів: