ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

середа, 4 лютого 2015 р.

Ліки в Україні подорожчають ще на 25%

finance.ua: Лікарські препарати в Україні можуть подорожчати на чверть через прийнятий Верховною Радою закон про стабілізацію платіжного балансу, який вводить додатковий п’ятивідсотковий акцизний збір на імпортні товари, вважають в Європейській бізнес асоціації (ЄБА).

Крім підвищення цін на медзасоби на 25%, результатом нововведень можуть стати затримки у виробництві, постачанні та оплаті фармацевтичних препаратів через відсутність достатньої кількості валюти у покупців в Україні. Фармацевтичні компанії побоюються, що у зв’язку з подальшим посиленням дефіциту валюти вони не зможуть вчасно здійснювати платежі за зовнішньоекономічними контрактами.

Однак, поки невідома ні орієнтовна дата завершення консультацій уряду України з СОТ (вводити додаткові мита Україна може тільки після узгодження з ними) про введення збору, ні термін публікації остаточного рішення з цього питання. Тому бізнес, від якого залежить забезпечення населення ліками, знаходиться в підвішеному стані.

«Такий спосіб прийняття закону, коли ми спостерігаємо кардинальні відмінності між тим, що було офіційно заявлено, і фактичним змістом нормативно-правового акта, є неприйнятним для бізнес-спільноти та негативно позначається як на його довірі до представників влади, так і на стані справ в такому чутливому до непередбачуваних змін секторі, як фармацевтичний », – зазначила у розмові з «Вестями» директор ЄБА Анна Дерев’янко.

Ще однією проблемою, з якою може зіткнутися Україна в таких умовах, стане відмова деяких міжнародних компаній-виробників постачати окремі категорії високотехнологічних медичних виробів, яким немає аналогів внутрішнього виробництва.

«Для них збільшення податкового тягаря може також виявитися непереборною перешкодою. Адже крім цього, через законодавчу колізію, ситуація з суб’єктивним підходом митних органів до визначення ставки оподаткування ПДВ 7% або 20% для медичних виробів нікуди не поділася і триває вже більше дев’яти місяців», – додала Дерев’янко.
Як писали «Вести», за ставкою 7% ПДВ обкладається тільки поставка ліків в межах України. У статтях закону окремо не прописаний імпорт (ввезення на митну територію), так що він цілком може оподатковуватися за загальним правилом – за ставкою 20%, оскільки не входить в список товарів, звільнених від сплати ПДВ або тих, які оподатковуються за ставкою 7% і за нульовою ставкою.
  • Купують менше | Як розповіли «Вістям» в ЄБА, компанії-члени Асоціації звернулися до Президента України для включення всіх лікарських засобів і хоча б частини медичних виробів в перелік «життєво необхідних», що допоможе уникнути додаткового оподаткування, а, отже, і чергового подорожчання медикаментів.
За словами керівника компанії SMD Ірини Горлової, за минулий рік імпортні ліки в українських аптеках і так вже подорожчали в середньому на 80%. Крім того, на 40% підвищилися ціни на препарати українських виробників, оскільки там присутні імпортні складові. «Подорожчали і енергоносії, які також є однією зі складових ціни», – додала Горлова в розмові з «Вестями».

Зрозуміло, зростання вартості відбилося на продажах ліків: за 2014 українці придбали на 12,2% (на 1,12 млрд. штук) упаковок препаратів менше, ніж роком раніше. І, на думку експертів, купили б їх ще менше, якби не військові дії на Донбасі і поранення українських бійців. Завдяки подорожчанню зростання продажів зафіксований в грошовому вираженні: на 14,5% – до 34840 млн. грн.

За підрахунками SMD, середньозважена вартість однієї упаковки товарів «аптечного кошика» за минулий рік піднялася на 28,5% – до 23,1 грн.

«Оцінюючи дані, які надають аналітичні компанії по ринку, необхідно розуміти, що всі цифри в розрахунках ідеалістичні, так як розраховувалися виходячи з офіційних курсів євро та долара. А так як в країні фактично відсутній легальний ринок валюти, імпортери змушені купувати її за іншими цінами – більш високим, ніж ті, що офіційно декларує Нацбанк. Реальна ситуація на фармринку куди більш критична », – зазначила у розмові з «Вестями» координатор асоціації AIPM Ukraine Катерина Глушаниця.

«У минулому році український фармацевтичний ринок за рівнем споживання знаходиться на рівні показників 2007. Фактично він відкотився на сім років тому», – доповнив оцінку колеги директор фармкомпанії «Такеда Україна» Євген Заїка.
  • Переходимо на українське | У міру подорожчання імпортних ліків, українці стали активніше замінювати їх вітчизняними аналогами, тобто все більш яскраво вираженим стає імпортозаміщення. 
«Кардинальне падіння платоспроможності у населення не могло не відбитися на структурі споживання. Цілком природно, що пацієнти переключилися на більш дешеві аналоги або зовсім відмовляються від покупки деяких препаратів, які були звичні для них раніше », – зауважила Катерина Глушаниця.
Втім, подорожчання – не єдина причина зниження лікарських продажів в Україні. Експерти виділяють і ще один фактор – зростання ефективності сучасних препаратів: для одужання зараз вистачає умовно вже не 20 таблеток, а лише 3. Крім того, споживачі поступово відмовляються від так званих препаратів комфорту (гепапротектори, сорбенти, препарати при переїданні і т.і.).
  • Три роки на відновлення | Експерти вважають, що в міру подальшого подорожчання, продажу ліків в Україні продовжать падати. І першопричиною буде не тільки зростання курсу долара і євро, але і хаотичне державне регулювання і лавина різних (часто суперечливих) ініціатив. Чим більше додаткових зборів, акцизів буде вводити українська влада, тим сильніше стануть стрибати ціни на препарати.
«Поки можемо стверджувати лише те, що всі задекларовані плани про глобальну дерегуляцію, спрощення умов роботи для бізнесу, які повинні позитивно відбитися і на ціновій ситуації на ринку ліків, не знаходять належного відображення на практиці. А корисні ініціативи поки існують тільки в головах чиновників», – зазначила у розмові з «Вестями» Катерина Глушаниця.

Продовжить тиснути на фармринок і валютна складова.

«Зміна цін залежить від валютної динаміки. Якщо курс долара і євро буде продовжувати рости, то і вартість препаратів стане підніматися », – говорить Ірина Горлова.

Разом з тим, експерти прогнозують, що поточна криза триватиме трохи довше, ніж в 2008 2009 рр.

«Якщо тоді ринок практично за рік повернувся до докризових показників, то в наших реаліях буде потрібно років три», – зазначив Євген Заїка.

Денис Вергун

http://news.finance.ua/ua/news/~/343921

Немає коментарів: