ПРАВДА ПРО СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ГАЛУЗІ

На цьому ресурсі ви побачите не тільки професійний огляд преси, правдиве інформування про лікарські засоби, а й реальні дії ФармРади у боротьбі за права фармацевтів та права споживачів: документи, запити до влади, проекти законів; акції, заходи, конференції. Реальні люди, що не пошкодували життя для цієї боротьби.
Ми відкриті для спілкування: ви завжди можете звернутися до нас і поспілкуватися наживо.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
© Остерігайтесь інформаційних підробок.
БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ! Не станьте жертвами шахраїв! Вимагайте документацію, перевіряйте репутацію!

З Новим роком та Різдвом!

З Новим роком та Різдвом!
ФармРада вітає вас, колеги, з прийдешніми святами! Бажаємо міцного здоров'я, успіху у справах та родинного затишку!

пʼятниця, 18 грудня 2015 р.

Чому кожен має зробити максимум можливого, щоб бути здоровим?


Інформація про те, що в Києві від пандемічного (у народі його називають «свинячий») грипу померли дві жінки — 33-річна й 63-річна, викликало занепокоєння серед львів’ян. Фахівці запевняють, що епідемії саме цього штаму вірусу грипу в нас  не буде, бо з ним українці «зустрілися» 2009 року й у людей виробився імунітет, хоча поодинокі випадки захворювання є щороку. Хворіли ним і торік, але, на щастя, летальних випадків не було. Як буде цього епідемічного сезону, ніхто спрогнозувати не може.

Тож львів’янка Катерина Мамчій ставить цілком резонне запитання: якщо у нас хтось захворіє на «свинячий» грип, у пацієнта буде гострий, важкий перебіг, чи є у наших лікарнях, на крайній випадок в аптеках, ліки, які допомогли б урятувати хворого?

 «Таміфлю» слід застосовувати в перші 48 годин

Запитання читачка «Газети» скерувала головному епідеміологу Львівщини, лікарю-епідеміологу Львівської обласної клінічної лікарні Наталії Тімко. Найефективнішим, за її словами, при пандемічному грипі є препарат «Таміфлю». Його великими партіями завозили в Україну під час пандемії.

«Друга партія препарату «Таміфлю», який завезли до нас, має термін придатності до 2016 року, — каже Наталія Тімко. — У деяких лікарнях, поліклініках ще є невеликі його залишки. Тож коли людина захворіє і в лікарні  буде цей препарат, його пацієнтові дадуть безплатно, бо безкоштовно його отримали. Якщо його нема, то доведеться купувати в аптеці за власний рахунок. А з 2016 року його доведеться купувати лише в аптеках, бо лікарні його не закуповуватимуть. Це — єдиний препарат, який ефективно впливає на штам пандемічного вірусу грипу та інші віруси грипу й, щоб уникнути ускладнень, його  слід застосовувати у перші 48 годин. Інші вірусні інфекції (парагрип, аденовірусні інфекції тощо) цього препарату не потребують.

Ми зателефонували до кількох аптек і поцікавилися, чи є у них цей препарат і яка його вартість. Неля Бик, виконавчий директор Галицької фармацевтичної асоціації, повідомила, що в аптеках, на жаль,  його немає, хоч реєстрація чинна до 28.01. 2016 року. Не знайшли його і в «Сімейній аптеці». В аптечній довідці «Знахар» нам повідомили, що цей препарат є у двох аптеках: в одній за ціною 372 грн. 50 коп., у другій — 411 грн. Чому в аптеках однієї мережі різні ціни? «Тому що різний прихід», — відповіли працівники довідки.

Наталя Олександрівна каже, що лікарі знайдуть спосіб, як врятувати пацієнта. Єдина умова — звертатися вчасно, не займатися самолікуванням, а звернутися до лікаря. Бо втрачається час, коли можна зарадити. Інколи через зволікання в організмі відбуваються такі зміни, коли вже жодні ліки не можуть допомогти.

Цього епідсезону в нас, окрім пандемічного («свинячого») вірусу грипу, циркулюватимуть ще два нові віруси: швейцарський A(H3N2) і пхукетський В(3073/2013). Як поведуть себе вони, невідомо. У південній півкулі, де епідсезон уже минув, вони не проявляли себе надто агресивно. Але кожна раса, нація, людина реагує по-своєму. Тому спрогнозувати ситуацію складно.

Спричинити важкі ускладнення, навіть призвести до смерті може не лише «свинячий» грип, а й інші віруси грипу, особливо в людей, які мають хронічні захворювання і належать до групи ризику. Тож їм аж ніяк не можна лікуватися на свій розсуд.  І найкращий захист від вірусів грипу, які циркулюватимуть цього епідсезону, — вакцинація.

Сироватку доведеться купувати в Одесі або в Польщі

Президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк поширив у соцмережах таку інформацію: «27.11.2015. Знову трагедія. Городище Черкаської обл. Ботулізм. Молодий чоловік 25 років: токсин ботулізму почав діяти, втрачається зір, параліч м’язів. Запитує у матері: «Невже я помру?». У лікарні все спокійно, п’ятниця. Сироватки немає, де взяти — невідомо. Спільними зусиллями знаходимо сироватку. Вчора чоловік уже дихав самостійно. Сироватка є лише у Вінницькій обл. та Одесі».Цього року на Львівщині було аж 14 випадків ботулізму, один пацієнт, молодий чоловік, помер. Рятівну сироватку для хворих діставали всім світом, бо в лікарні її не було. Тож яка ситуація сьогодні? А також що із сироватками від сказу, правця, зміїної отрути?  Після жахливих випадків в Україні, коли врятувати хворих було нічим і сироватки діставали хто як міг, МОЗ дозволило одноразове ввезення в Україну незареєстрованих ліків проти ботулізму, правцю й укусів гадюк. І хоча ці захворювання не мають масового характеру, але вони смертельно небезпечні і логіка підказує, що в лікарнях мав би бути певний запас на випадки захворювання на ботулізм, небезпеку зараження правцем чи сказом. І коли пацієнта доставлять до лікарні, щоб медики могли відразу надати йому кваліфіковану допомогу, аби рідні не сходили з розуму: з якого міста чи країни привести рятівну сироватку і чи доживе хворий до того часу, поки її доставлять?

Тож чи є вони у Львові та області нині?

Сироваток в інфекційних відділеннях, обласній інфекційній лікарні нема. І ось чому. Раніше, як пояснила Наталія Тімко, сироватки було внесено в реєстр державних закупівельних цін, і лікарня за державні кошти могла закупити їх і тримати в запасі. Зараз цього нема. На сьогодні протиботулістичну сироватку не внесено в реєстр закупівельних цін, тому лікарня її купити не може — не має законного права. Але є дозвіл МОЗ на використання протиботулінічної сироватки в Україні, виробник — Словенія. Постачальник цієї сироватки є в Одесі, і за необхідності за сироваткою треба звертатися до нього.

При зараженні сказом смертність 100%! Від сказу в Україні зареєстровано вакцину французького виробника, але її не має в реалізації, бо виробник її не завіз. Вона є в сусідній Польщі, її привозять звідти. У разі гострої потреби аптечна мережа, як нам повідомили, її дістане, але рідні мають заплатити за неї з власної кишені. Сироватка від ботулізму коштує майже 17 тис. грн., від отрути  гадюки — 7,5 тис. грн.

Сироватка від правця вже внесена в реєстр закупівельних цін, вона є на центральному аптечному складі у Львові (виробник — Словенія), і лікарні вже можуть її купувати.

А тепер на хвилиночку уявіть, що в когось з ваших друзів чи близьких діагностували одне із цих інфекційних захворювань (від цього ніхто не застрахований). Рятівної сироватки на місці нема, а вона потрібна в перші години від зараження. І немалі гроші, які треба зібрати на її купівлю, в цьому випадку, як на мене, — не найстрашніше. В таких ситуаціях на допомогу приходять друзі, знайомі й незнайомі люди. Найскладніше — чекати, поки такі потрібні ліки доставлять з іншого міста чи країни. На це може піти щонайменше доба або кілька днів. Від отого очікування (привезуть-не привезуть?) можна збожеволіти. І такого запасу часу у хворого може й не бути.

Не зрозумілим залишається питання. Ще в липні цього року МОЗ інформувало: підписано відповідний наказ, який надає дозвіл на ввезення в Україну сироватки від ботулізму — 1500 доз, проти отрути гадюки — 1200 доз; проти правцю — 70 000 доз. Цієї кількості, за словами фахівців МОЗ, має вистачити для потреб регіонів. То де вони? На календарі вже грудень, чому у регіонах їх немає?
Тепер ви розумієте, чому кожен має зробити максимум можливого, щоб залишатися здоровим?

Олександра Баландюх

http://www.gazeta.lviv.ua/health/2015/12/17/51575

Немає коментарів: